
Rola sztuki w terapii osób autystycznych
Autyzm jest chorobą, która dotyczy nie tylko jednostki, ale również jej rodziny i otoczenia społecznego. Osoby z autyzmem zazwyczaj mają trudności w komunikacji werbalnej, w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi oraz w ekspresji emocji. Szereg działań terapeutycznych jest wykorzystywany do poprawy jakości życia dorosłych i dzieci z rozpoznanym zaburzeniem. Jedną z nich jest terapia zajęciowa oparta na sztuce.
Sztuka jako narzędzie psychologiczne
Sztuka jest instrumentem psychologicznym, który może mieć pozytywny wpływ na rozwój i integrację osób z autyzmem. Połączenie sztuki z terapią ma na celu rozwijanie u pacjenta różnych umiejętności i poprawę ich funkcjonowania społecznego. Podczas zajęć terapeutycznych wykorzystywane są różne techniki, takie jak: rysowanie, malarstwo, rzeźbienie czy teatr. Twórcze działania skłaniają do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi oraz rozwijają zdolność do ekspresji siebie. Osoby z autyzmem zazwyczaj mają trudności z wypowiadaniem swoich emocji i postrzeganiem emocji innych ludzi. W procesie terapii zajęciowej opartej na sztuce, pacjent uczy się rozpoznawania emocji i operowania nimi.
Rola terapeuty w terapii zajęciowej
Terapeuci pracujący z osobami autystycznymi uważają, że proces terapeutyczny opierający się na sztuce ma dużo większą skuteczność, niż terapia werbalna. W procesie terapii zajęciowej, terapeuta jest przede wszystkim wsparciem i motywacją dla pacjenta w całym procesie twórczym. Jedną z najważniejszych ról terapeuty jest ułatwienie kontaktu z otoczeniem i nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi.
Jak terapia zajęciowa wpływa na życie osób z autyzmem?
Terapia zajęciowa oparta na sztuce ma na celu poprawienie jakości życia osób autystycznych. Poprzez rozwijanie komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej, pacjenci uczą się rozpoznawania emocji u innych ludzi i wyrażania swoich w sposób właściwy. Terapia ta pozwala na rozwijanie się kreatywności oraz poczucia własnej wartości i autonomii. Wprowadza ciekawe i nieszablonowe sposoby podejścia do rozwijania różnych aspektów funkcjonowania człowieka, co ma z pewnością wpływ na ich szerzej pojętą jakość życia.
Podsumowanie
Wspomaganie osób z autyzmem za pomocą sztuki jest jednym z wielu narzędzi pomagających w leczeniu i rehabilitacji. Jest to metoda wykorzystująca twórcze działania, przez co pomaga pacjentom wyrażać swoje emocje, rozwijać umiejętności społeczne i komunikacyjne oraz poprawiać ich jakość życia. Terapia ta jest skuteczna dzięki zaangażowaniu doświadczonego terapeuty, który pracuje z pacjentem przez cały proces twórczy i wskazuje mu dziedziny, w których może się realizować.
Artykuł powstał przy współpracy z zdrowiepowraca.pl