Współczesna edukacja staje w obliczu coraz to nowych wyzwań. Jedną z nich jest ulepszanie metod i narzędzi nauczania, które zapewnią studentom jak najlepsze, a przede wszystkim efektywne, przyswajanie wiedzy. Właśnie dlatego coraz częściej stosuje się innowacyjne metody nauczania, gdzie jednym z kluczowych elementów staje się wykorzystanie technologii. Czy rzeczywiście posiada ona tak wielki potencjał? Czy warto wprowadzać ją do szkół i uczelni? W artykule przedstawimy zalety, jakie niesie ze sobą wykorzystanie technologii w edukacji oraz przykłady narzędzi, które można w tym celu wykorzystać.

TECHNOLOGIA W EDUKACJI – ZALETY

Wykorzystanie technologii w procesie nauczania otwiera nowe możliwości i ułatwia zdobywanie wiedzy w wielu aspektach. Jedną z najważniejszych korzyści jest zwiększenie motywacji do nauki – dzięki różnorodnym narzędziom, klasyczna metoda przekazywania wiedzy staje się bardziej interesująca i atrakcyjna dla uczniów. Dodatkowo, nowoczesne metody nauczania pozwalają na indywidualne podejście do każdego ucznia – dzięki temu można dostosowywać tempo nauczania i poziom trudności materiałów do zdolności oraz indywidualnych potrzeb uczniów. Ostatecznie, wykorzystanie technologii pozwala na o wiele lepsze utrwalenie wiedzy – poznawane materiały są bardziej interesujące i uwzględniające różne style uczenia się, co zwiększa szansę na długotrwałe utrwalenie nabytej wiedzy.

NAJWAŻNIEJSZE NARZĘDZIA W EDUCATION TECHNOLOGY

Wprowadzenie nowych pomocy dydaktycznych wymaga od nauczycieli, wychowawców oraz szkolnych administratorów poznania różnych narzędzi. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych narzędzi wykorzystywanych w Education Technology:

– Platformy do pracy online – np. Google Classroom czy Slack. Pozwalają na łatwe przekazywanie informacji oraz pracę grupową w formie wirtualnej.
– Aplikacje mobilne – np. Kahoot!, Quizizz, czy Socrative. Pozwalają na przeprowadzenie szybkich oraz efektywnych quizów, dzięki którym można szybko i łatwo sprawdzić poziom opanowania materiału.
– Wirtualne wycieczki i labirynty – np. Tour Creator czy Nearpod VR. Pozwalają na umieszczenie uczniów w wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu przyswajają wiedzę praktycznie bez wychodzenia z klasy.
– Darmowe kursy online – np. Coursera czy Edx. Pozwalają na zdobycie wiedzy w wielu dziedzinach bez konieczności wychodzenia z domu.

TECHNOLOGIA W EDUKACJI – WYRÓŻNIONE PRZYKŁADY

Wykorzystanie technologii jest szeroko wykorzystywane zarówno w szkołach, jak i uczelniach wyższych. Warto poznać kilka interesujących i ciekawych przykładów:

– Harvard Business School – wprowadzenie nowej, innowacyjnej platformy online umożliwiającej zdalne uczestnictwo w zajęciach.
– Delft University of Technology – wykorzystanie druku 3D do tworzenia modeli przy różnych zadaniach.
– University of California – wykorzystanie robotów do prowadzenia zajęć i badań naukowych.

TECHNOLOGIA W EDUKACJI – WYZWANIA

Chociaż wykorzystanie technologii przynosi wiele korzyści w edukacji, to także stawia przed nami pewne wyzwania. Niektóre z nich to:

– Konieczność szkolenia nauczycieli w zakresie technologii.
– Inwestycje w nowoczesne narzędzia oraz ich ciągłe ulepszanie.
– Zagrożenie brakiem interakcji ucznia z nauczycielem oraz innymi uczniami.

PODSUMOWANIE

Edukacja jest jednym z najważniejszych elementów życia każdego człowieka. Dlatego też warto wiedzieć, jak innowacyjne metody nauczania w oparciu o technologię będą kształtowały przyszłość oraz pozytywnie wpłynęły na jakość kształcenia. Wprowadzenie nowoczesnych narzędzi to cenny krok ku osiągnięciu lepszego wyniku w nauce. Warto, więc rozwijać ideę Education Technology oraz wykorzystywać ją w edukacji.

Artykuł powstał przy współpracy z stellamoda.pl