KLYMENE

91gal1s7ej7

W mit. greckiej jedna z okeanid, córka Okeanosa i Tethys. Poślubiła tytana Japetosa i urodziła mu synów : Atlasa, Prometeusza, Epimeteusza i Menojtiosa. Wg innej wersji, była żoną Prometeusza (a przez to matką Hellena) lub Heliosa (wówczas jej synem był Faeton, a córkami Heliady). KOBŁANDY BATYR (kazachski „Bohater K.”) – główny bohater kazachskiego i karakałpaskiego eposu heroicznego (żyra): Karakipczak K. B., mówiącego o walkach Kipczaków z Kałmukami (Mongołami). W wieku 6 lat dosiadł konia. W czasie jego nieobecności na stepie na jego siedzibę napadli Kałmucy (Kyzyłbasze – „Wrogowie”) i uprowadzili stada, a ludzi wzięli w niewolę. K. B. przy pomocy cudownego konia (tułpara) Tajburyła zabił chana Kałmuków Kóbikti. K. B. próbowała pokonać i zdobyć córka chana Kyzyłbaszy Kazana – Kar- łyga, która z miłości do niego zabiła swego brata i sprzeciwiła się ojcu. Wraz z innymi herosami Wielkiego Stepu uczestniczył w wielu wyprawach wojennych. Wiele kurhanów Stepu Kipczackiego uważanych jest za jego grób.

KOBOLDY (niem Kobolde, 1. poj. Kobold)

W folklorze germańskim (niemieckim) duchy domowe, zasadniczo przyjazne ludziom, ale skłonne do złośliwych żartów. Mieszkały w różnych zakamarkach, np. za piecem. Mogły też przebywać w jaskiniach lub (wg późniejszych wierzeń) w opuszczonych kopalniach, gdzie strzegły ukrytych skarbów.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!