KATCZINY, kaczinowie (hopi katcina, apache hactcina)

Bóstwa i duchy przodków u Indian Pueblo: Zuni, Hopi oraz Apaczów i Nawa- ho (Ameryka Pn.), opiekujące się wegetacją (dawcy deszczu) i płodnością zwierząt. K. to też magiczna moc zmarłych przodków oraz, maski ceremonialne. Pierwotnie ludzie i k. żyli razem i dzielili się mocą k., ich błogosławieństwem i powodzeniem. W wyniku kłótni lub błędu odeszli, ale przybywają za pośrednictwem tancerzy, w momencie nałożenia przez nich maski k. w czasie rytuałów, by zjednoczyć się ze swoimi potomkami. Zmarli odchodzą do kraju k. na dnie jeziora i tam pięknie odziani spędzają czas na tańcach i zabawach. Każdy fragment przyrody ma swojego k. W mitach Apaczów hactcina to pierwotne moce duchowe, stwórcy kosmosu, ziemi i podziemi. Zamieszkiwali pierwotnie podziemia i góry. Najmocniejszy był i najwięcej mocy twórczych miał Czarny Hactcina.
KATONDA (bantu „Stwórca”) – jedno z imion najwyższej istoty u ludów Bantu (Afryka): Baganda, Kimbu, Nyamwezi. Przedstawiany w postaci władcy świata, ojca bogów i ludzi. Zwany Panem Życia, Wiecznym, Wielkim Okiem na Niebie, Wyznaczającym. Sprawuje kontrolę nad światem za pośrednictwem duchów przyrody balubale. Zrodził pierwszego człowieka Kintu i nakazał mu zasiedlenie ziemi.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!