KARŁY

W mit. germańskiej małe, pokraczne stworzenia identyfikowane z ciemnymi elfami. Wg jednego z północnogermańskich mitów wyroiły się jak robaki z ciała Ymira, a następnie, otrzymawszy od bogów an- tropomorficzną postać, zamieszkały w skalnych i podziemnych grotach, określanych mianem Swartalfaheimu („Kraju Czarnych Elfów”). Ze swych mrocznych siedzib wychodziły tylko po zachodzie słońca, ponieważ bały się światła (por. Alwis), Wyjątkową przedstawicielką tego rodu była piękna i jasna Idun, której promienie słoneczne nie czyniły szkody. K. często posiadały wielką wiedzę, ale przede wszystkim były znakomitymi rzemieślnikami, zwłaszcza kowalami i złotnikami. Niektóre spośród wykonanych przez nie przedmiotów (np. naszyjnik Freyi, młot Thora, oszczep Odyna) miały bezcenną wartość, głównie ze względu na niezwykłą, magiczną moc.
KARTTIKEJA, Skanda (sanskr. Karttikeya) – indyjski bóg wojny. Przedstawiany jako sześciogłowy mężczyzna siedzący na pawiu, trzymający łuk i strzały. Jest synem Siwy, który powołał go do życia po to, by zniszczył tytana Tarakę. Siwa wrzucił swe nasienie do ognia, potem wpadło ono do Gangesu i wtedy, stworzony przez Ducha, wodę i ogień, pojawił się bóg wojny.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!