KAMENY (Camenae)

W rei. rzymskiej nimfy źródeł. Posiadały też dar wieszczenia i udzielały poetom natchnienia. Dlatego zostały utożsamione z greckimi muzami. K. miały swoje sanktuarium w Rzymie, w świętym gaju przy Porta Capena (koło wzgórza Caelius) tuż obok świątyni Egerii. W gaju tym było źródło, z którego westalki brały wodę dla celów rytualnych. KAMIMUSUBI (jap. „Duch Generujący Kojarzenie i Rozpad Odmętów”, tzw. „duch dezintegracji”) – jeden z 3 shintoistycznych bogów-prastwórców, duchów stwórczych zwanych musubi ( Ameno- minakanushi, Takamimusubi), wymieniony po Takamimusubim w księdze Kojiki. W 1872 r., do wymienionych 3 bóstw stwórczych dołączono boginię Amaterasu. Odtąd te 4 bóstwa uważane są za najważniejsze bóstwa narodowe Japonii.
KAMPIRY (tadżyc. kampir – „staruszka”, „babcia”) – w mit. tadżyckiej żeńskie duchy (czarownice) – personifikacje zjawisk przyrodniczych. K. wywoływały gromy potrząsaniem swoimi szarawarami, kręceniem maślnicy lub uderzeniem w bęben. Najbardziej znaną z k. była (zwłaszcza w niektórych rejonach Tadżykistanu) Odżuz. Wierzono, iż k. miały kocioł, w którym gotowały ludzi, jak też że potrafią torturować schwytanych ludzi.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!