KALUNGA, Kalumba, Karunga (bantu „Kształtujący”)

Jedno z imion najwyższej istoty u ludów Bantu (Afryka): Herero, Bakongo, Baluba, Ndonga. Stwórca i dobroczyńca ludzi, przedstawiany w postaci ludzkiej, czasami jako kobieta, zwykle jako wyłaniający się z chmur starzec. Założenie przez K. czarnego stroju i złożenie czarnego byka w ofierze wywołuje burze. U Herero i Owambo K. przede wszystkim związany jest z ziemią, rządzi wodami i zaświatami, żyje jako pierwszy przodek w krainie zmarłych. Przodkowie są jego sługami na ziemi. On ciosem pioruna w termitierę miał wydobyć pierwszych ludzi z łona ziemi.
KAŁTASZ-EKWA, Kałcz-ekwa – w mit. ugryjskiej (mansyjskiej) bogini-matka, córka Kors-Toruma, siostra i żona Numi-Toruma, utożsamiana z chtoniczną Joli-Torum-Szań (niekiedy uważana za córkę Joli-Torum-Szań i Numi-Toruma). Uczestniczyła w akcie stworzenia ziemi, wyposażyła pierwsze istoty ludzkie w dusze, które otrzymała od Kors-Toruma. Przydzielała ludziom losy, zaznaczając ich drogę życiową karbami na świętych kijach, pomagała przy porodach. Początkowo przebywała z Numi-Torumem w niebie, skąd została wygnana przez męża. Jej zwierzęce symbole to zając i gęś, święte drzewo – brzoza. W mit. chantyjskiej K.-e. odpowiada dawczyni życia o imieniu Pugos,

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!