KALEVA

W mit. fińskiej legendarny praojciec Finów, bohater Kalewali (1835, ostateczna wersja 1849), fińskiego eposu narodowego, skompilowanego z pieśni ludowych przez E. Lonnrota. W estońskiej tradycji jest ojcem Kalevipoega. KALEVIPOEG – w mit. estońskiej heros, syn – Kalevy, główny bohater estońskiego eposu narodowego Kalevipoeg (1857-61) skompilowanego z pieśni ludowych przez F.R. Kreutzwalda. Po K. pozostał trwały ślad na ziemi: równiny to miejsca, gdzie skosił las, ogromne kamienie to jego osełki, pasma wzgórz – ślady orki, jeziora – jego studnie, stare grodziska – łoża, trawa błotna – włosy itd. Posiada wspólne cechy z wanapaganami, z którymi współzawodniczył w krajobrazotwórczym miotaniu olbrzymimi kamieniami.

KALI (sanskr. Kali – „Czarna”)

Jedno z imion Dewi, żony indyjskiego boga Siwy. Obrazuje niszczący aspekt mocy najwyższej świadomości. Kiedyś składano jej ofiary z ludzi, obecnie jedynie ze zwierząt. Głównym miejscem jej kultu jest Kalkuta, „miasto Kali”. Jest przedstawiana jako czarna, przerażająca kobieta ubrana w węże, ludzkie czaszki i głowy. W szczególnej formie kultu była czczona przez Thugów, sektę dusicieli. KALKI (sanskr. Kalki) – dziesiąta inkarnacja (awatar) indyjskiego boga Wisznu, przedstawiany jako wojownik na białym koniu. Wg Wisznu Purany, ma się pojawić w najcięższym okresie najgorszej epoki (Kali jugi) i zwyciężyć siły zła. Ludzie, którzy przetrwają ten czas, nie poddając się złu, dadzą początek nowej rasie Epoki Czystości (Satja Jugi).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!