JONASZ (hebr. Jonah – „Gołębica, Gołąb”)

Postać biblijna, prorok działający w VIII w. p.n.e. w państwie izraelskim, który królowi Jeroboamowi II (783-753 r. p.n.e.) przepowiedział odzyskanie utraconych ziem. Wg Księgi J„ pochodzącej z wieków o wiele późniejszych, prorok ten próbował uchylić się od ogłoszenia pokuty Niniwie, znienawidzonej przez Izraelitów, i wsiadł w Jaffie na statek płynący do Tarsis (w Hiszpanii). W czasie burzy J. jako wskazany losem winowajca został przez towarzyszy wrzucony w morze i 3 dni przebywał we wnętrzu ryby. Na wezwanie J. Niniwici czynili pokutę ku jego niezadowoleniu uniknęli kary Jahwe. J. wyraża ideę uniwersalizmu zbawienia, trudną do przyjęcia przez Izraelitów.
JORD (sisl. Jordh – „Ziemia”) – w mit. Germanów pn. bogini uosabiająca ziemię, córka Nott i Anara, utożsamiana z Fjórgyn, uważana za matkę Thora, spłodzonego z Odynem. JOUKAHAINEN, Jougamoinen – w mit. fińskiej heros, jedna z ważniejszych postaci w Kalewali (zob. Kaleva), uważany zwykle za młodszego brata – Vainamoinena i Ilmarinena, którym czasem towarzyszy w wyprawie do Pohjoli po sampo (zob. Louhi), przede wszystkim jednak jest przeciwnikiem Vainamoinena

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!