JIZO-BOSATSU

Bodhisattwa wyobrażany w postaci mnicha łagodnej twarzy, ubranego w długie szaty, trzymającego w prawej ręce laskę zakończoną 6 dzwonkami, a w lewej mistyczny klejnot. Na czole, pomiędzy łukami brwiowymi bodhisattwy, znajduje się jeden z 32 „znaków doskonałości”. Spotykane w Japonii przydrożne kamienne posągi J. często ubrane są w kolorowe fartuszki, czapeczki i śliniaczki, a przed nimi stoją ułożone piramidki z kamieni. Zwyczaj ten nawiązuje do legendy, według której bodhisattwa J. zaopiekował się zmarłymi dziećmi i niemowlętami. Rodzice i rodzeństwo zmarłych dzieci, zamiast modlić się o ich ponowne, lepsze narodziny, lamentują. Zmarłe dzieci składają wtedy w ofierze dla członków swoich rodzin dla siebie samych miniaturowe budowle kamienne („piramidki”), które ustawiają w ciągu dnia, ale w nocy przybywają demony i niszczą to, co dzieci zbudowały. Wtedy pojawia się J., który „w krainie ciemności pełni role ojca i matki”, pociesza dzieci i okrywa je swoimi szatami. Stąd, wielu japońskich rodziców składa hołd temu bodhisattwie
powierza jego opiece zmarłe potomstwo. J. jest również, podobnie jak Fugen-bosatsu ( Monju-bosatsu), uważany za bóstwo przedłużające życie, a oprócz tego za cudownego uzdrowiciela niewidomych. W okolicach rolniczych natomiast uważany jest za bóstwo opiekujące się plonami i bywa identyfikowany z lokalnymi bóstwami płodności.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!