JAPETOS (gr. Iapetos)

W rei. greckiej jeden z tytanów, syn Uranosa i Gai, starszy brat – Kronosa. Wg najbardziej znanego
mitu (Hezjod), poślubił – Klymene, córkę – Okeanosa i Tethys, i miał z nią 4 dzieci: – Atlasa, Menojtiosa, Prometeusza i – Epi- meteusza. Jego potomkiem był więc Deukałion, ojciec rodu ludzkiego.

JAROWIT (słow. „Młody Zwycięzca”)

Bóg Słowian połabskich, uważany za bóstwo wojny, o cechach solarnych, prawdopodobnie związany z płodnością. Jego świątynie stały w Wołogoszczy i Obli (Hawel- bergu). W Wołogoszczy przechowywano złotą tarczę J. przynoszącą zwycięstwa, prawd, symbol solarny. Utożsamia się go z Jaryłą, znanym z folkloru białoruskiego, uosobieniem sił młodości i płodności w postaci młodzieńca w białych szatach i na białym koniu. W jednej ręce trzymać miał głowę ludzką (znak ustępującego starego roku – Starego Jaryły), w drugiej kłosy żyta. Jego święto przypadało 27 kwietnia.
JARRI (, ,Pan Łuku”) – prawd, luwijskiego pochodzenia bóg wojny i zarazy, w mit. hetyckiej przedstawiany jako łucznik. J. wykazuje wiele podobieństw z greckim Apollonem, a także (na co wskazywałoby brzmienie imienia) z Aresem. JAZON (gr. lasori) – w mit. greckiej heros, syn Ajsona, króla Jolkos w Tesalii, i Alkimedy (lub Polymedy). Ajson został wygnany z królestwa przez przyrodniego brata, Peliasa. Gdy J. dorósł, zażądał od Peliasa, aby ten zwrócił mu władzę. Pelias zgodził się, ale pod warunkiem, że J. dostarczy mu złote runo. J. za radą Ateny zbudował statek „Argo”, zebrał grupę śmiałków ( Argonautów) i wyruszył na wyprawę do Kolchidy. Tam, dzięki pomocy czarodziejki Medei, pokonał wszystkie przeszkody i zdobył złote runo. Po powrocie do ojczyzny (wraz z Medeą) nie odzyskał jednak władzy w Jolkos i musiał szukać schronienia na dworze króla Koryntu, Kreona. Później porzucił Medeę i poślubił córkę Kreona, Kreuzę. Medea spowodowała śmierć Kreuzy i Kreona, zabiła też swoje dzieci i uciekła. J. (albo jego syn Tessalos) odzyskał władzę w Jolkos.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!