IZIMUD

W mit. sumeryjskiej doradca i poseł boga Enki. W micie Enki i Ninhursag I. zrywa dla Enki 8 roślin stworzonych przez Ninhursag w raju Dilmun, co powoduje śmiertelną chorobę u tegoż. W micie o Enkim i Inanie I. sprowadza boginię Inanę do Eridu na ucztę, w czasie której ta kradnie me, święte moce boga Enki. Następnie z nakazu tegoż I. bezskutecznie usiłuje je odebrać wraz z barką niebios.
IZOLDA – w mit. celtyckiej (walijskiej, brytańskiej) córka Angu- sha, króla Irlandii. Tristan udał się po nią do Irlandii, aby ją przywieźć dla swojego wuja Marka – króla Kornwalii. W drodze na dwór Marka Tristan i Izolda wypili przez pomyłkę zaczarowany napój miłosny, przeznaczony dla Marka. Od tej pory stali się kochankami. IZTACCiHUATL (azt. „Biała Kobieta”) – w rei. azteckiej bogini góry o nazwie identycznej z jej imieniem. Miała swoje święto w tym samym czasie co Tlaloc. W Tenochtitłanie składano jej w ofierze kobietę, a na górze, którą uosabiała, 4 dzieci (2 dziewczynki i 2 chłopców).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!