IZANAGI I IZANAMI

Bóstwa shin- toistyczne, para demiurgów, która zrodziła wyspy japońskie i dała początek licznym bogom. Wg Kojiki, para demiurgów zeszła z nieba na ziemię przez most Amanoukibashi („most unoszący się na niebie”). Izanagi zanurzył swoją włócznię w głębiny oceanu, a kiedy ją wyciągnął, spłynęła kropla, która zakrzepła w wodzie, tworząc wyspę Onogo- ro. Wtedy Izanagi i Izanami zeszli na tę wyspę i zbudowali chatę. Zawarli małżeństwo, a z ich związku powstało 8 dużych wysp: Awachi-no shima (Awaji), Iyo-no futa-na-no shima (Shikoku), Tsuku- shi-shima (Kyüshü), bliźniacze wyspy Oki i Sado, Iki-shima, Tsu- shima, Akitsu-shima (Honshü), oraz 6 małych wysp: Kibiko-shima, Azuki-shima, Oshima, Hime-shima, Chika-shima i Futago-shima. Następnie para demiurgów zrodziła bogów: wody, wiatru, drzew, gór, dróg, pioruna, deszczu itd. Podczas porodu boga ognia Kagutsuchi (- hi-no kami) Izanami doznała straszliwych poparzeń i zmarła. Izanagi odszukał ją w Yomotsukuni (lub Yominokuni – „Krainie Zmarłych”). Nie udało mu się jednak zabrać jej do krainy żywych. Przerażony widokiem już rozkładającej się żony uciekł i zaraz po powrocie z Yomotsukuni dokonał ablucji, w czasie których powołał do życia ze swojego lewego oka córkę – świetlistą boginię – Amaterasu, oraz synów: z nosa – -+ Susanoo, boga wiatru i burzy, a z prawego oka
– Tsukiyomiego, boga Księżyca, a także wiele innych bóstw, w sumie 26 bogów. Główną świątynią Izanagiego i Izanami jest Shirayamahime-jinja na górze Hakuzan (prefektura Ishikawa).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!