IX CHEL

W reł. Majów bogini księżyca, żona solarnego boga utożsamianego niekiedy z Itzamną, kojarzona również z Cha- kiem. Patronowała sztuce leczenia i tkania, opiekowała się położnicami. Wiązano ją także z rozpustą, ulewnymi deszczami i powodziami. Przedstawiana była z wężem na głowie, z symbolami śmierci, takimi jak dwie skrzyżowane kości (haft na spódnicy bogini). Jej kult miał zasięg ponadregionalny. Szczególną cześć oddawano glinianemu idolowi I.Ch. znajdującemu się na wyspie Cozumel, dokąd, podobnie jak do Chichen-Itza, ściągały pielgrzymki z całego Jukatanu.
IXMUCANÉ – w mit. Majów (Quiche) babka Hunahpu i Xba- lanque, którzy w jej domu urodzili się i wychowywali. IXQUIC – w mit. Majów (Quiche) córka Cuchumaquika, jednego z panów Xibalba (zob. Hun-Came). Została zapłodniona przez czaszkę Hun Hunahpu, zabitego w podziemiu wraz z bratem Vucub Hunahpu po przegranym meczu w pelotę. Jego odciętą głowę powieszono na bezpłodnym drzewie jicary, które w tym samym momencie po raz pierwszy wydało owoce. Gdy I. zbliżyła się, by zobaczyć ów cud, czaszka splunęła na prawą rękę dziewczyny, wskutek czego I. poczęła bliźnięta Hunahpu i Xbalanque. IXTAB (juk. „Pani Postronka”) – w rei. Majów bogini samobójców, których po śmierci zabierała do swego raju. Przedstawiano ją jako kobietę wiszącą z pętlą na szyi, z zamkniętymi oczami i czarną plamą na policzku, symbolem pośmiertnego rozkładu ciała.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!