ING

Bóstwo zachodniogermańskie, zapewne odpowiednik skandynawskiego Inguna(r)-Freya (zob. Frey). Sądzi się, że był ubóstwionym przodkiem-eponimem Ingewonów, tj. Germanów pobrzeża
Morza Pn. (późniejszych Sasów, Anglów, Chauków i Fryzów), synem Mannusa i bratem Irmina.
INKARRI – bohater inkaskiej legendy, bóg lub władca, syn Słońca ( Inti), ścięty przez Hiszpanów (ich boga lub króla), który odradza się stopniowo z głowy przechowywanej w strzeżonej kryjówce, a kiedy jego ciało odrośnie całkowicie (lub głowa połączy się z pogrzebanym tułowiem), powróci i będzie sądzić ciemiężycieli Indian. Na postać I. złożyły się różne osoby, zarówno mityczne, jak i historyczne, m.in. jeden z ostatnich władców inkaskich, Atahualpa, który, zanim Hiszpanie ścięli mu głowę w 1533 r., miał poprzysiąc, że powróci i pomści swój naród. I. bywa zwykle przedstawiany jako demiurg. Stworzył wszystko, co istnieje, zamknął wiatr w jaskini i przywiązał słońce do wierzchołka góry. Wg jednej z wersji, wyznaczył też, rzucając swoim hełmem, miejsce pod budowę miasta Cuzco, stolicy przyszłego imperium.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!