IKAZUCHI (jap. „pioruny, gromy, grzmoty”)

Shintoistyczny bóg pioruna (wspólne imię dla 8 bogów pioruna: O-I., Ho-no I., Kuro-I., Saku-I., Waki-I., Tsuchi-I., Naru-I. i Fushi-I.). Wg Kojiki, Izanagi poszukujący swojej żony Izanami w Yomotsukuni (lub Yominokuni „Krainie Zmarłych”) natknął się na rozkładające się ciało żony, z którego zrodziło się 8 bogów pioruna (1.). Izanami zawstydzona i zła na męża, iż oglądał ją w takim stanie, nasłała 8 bogów pioruna na uciekającego ze zgrozy Izanagiego. Izanagi ochronił się jednak przed niebezpieczeństwem, obrzucając bóstwa i innych prześladowców 3 brzoskwiniami, które znalazł u wyjścia z Yomotsukuni. Natomiast wg Nihongi, bóg pioruna I. zrodzony został z jednego z 3 kawałków boga ognia Kagutsuchiego (zob. – hi-no kami): Izanagi, widząc śmierć żony spowodowaną przez narodziny Kagutsuchiego, pociął boga ognia na 3 kawałki, z których powstały bóstwa: I., Oyamatsumi bóg góry, i Takaokami – bóg deszczu mieszkający w górach. Bóstwa piorunów kojarzy się w Japonii z chorobami, wulkanami i trzęsieniami ziemi. I. identyfikowany jest też z bóstwami wodnymi i występuje pod postacią węża lub smoka. Związany jest również z uprawą ryżu.
IKSZWAKU (sanskr. Iksvaku) – indyjski bohater kulturowy, założyciel słonecznej rasy, syn Manu Waiwaswata, wnuk Słońca. Rządził ludzkością na początku drugiej ery kosmicznej. IKTOMI (dakota „Wielki Szyderca”) – w mit. Dakotów (Ameryka Pn.) pająk-trickster i heros kulturowy, mogący przybierać dowolną postać. Pokonał złego ducha huraganów Iya, oszukiwał zwierzęta. W pewnych plemionach pełni rolę bóstwa wojny.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!