HUIXTOClHUATL (azt. „Kobieta-Sól”)

w rei. azteckiej bogini soli i słonych wód, siostra tlaloków, prawdopodobnie hipostaza – Chalchiuhtlicue. Otrzymywała ofiary z ludzi w świątyni Tlaloka.
HUN-CAMÉ (quich. „Jeden Śmierć”) – w mit. Majów (Quiche) jeden z panów Xibalba, tj. podziemnego świata, którzy zwyciężyli w grze w pelotę braci Hun Hunahpu i Vucub Hunahpu, ale potem zostali pokonani przez Hunahpu i Xbalanque. HUNAB KU (juk. „Jedyny Bóg”) – w rei. Majów bóstwo stwórcze typu deus otiosus, uważany za ojca Itzamny lub za jeden z jego aspektów. Wierzono, że nie posiada ciała, dlatego nie sporządzano jego wizerunków. HUNAHPÚ – w mit. majańskiej heros, bohater Popol Vuh, dzieła Majów Quiche spisanego w alfabecie łacińskim ok. 1550-1555.
i jego bliźniaczy brat Xbalanque lub Ixbalanque byli cudownie poczętymi synami Ixquic i Hun Hunahpu. Osiągnąwszy wiek męski, bracia dokonali wspólnie wielu czynów, z których najważniejszy to pokonanie w grze w pelotę panów Xibalba (zob. Hun-Came). HUNBATZ – w mit. Majów (Quiche) syn Hun Hunahpu i Ix- baquiyab, brat Hunchouena, przyrodni brat Hunahpu i Xbalanque. W Popol Vuh (zob. Hunahpu) H. i Hunchouen stanowią parę wielkich artystów parających się przede wszystkim sztukami plastycznymi (rzeźba, malarstwo).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!