HONIR, Hoenir

W mit. Germanów pn. bóg z rodu asów, uważany czasem za brata Odyna. Wziął udział w ożywieniu Aska i Embli. Miał przeżyć koniec świata. HORANGI – w mit. koreańskiej władca gór w postaci tygrysa. Por. – Sansin. HORUS (eg. Hr – „Rozległy”, „Słowo”?) – jeden z najważniejszych i najstarszych bogów starożytnego Egiptu. Występuje w wielu postaciach: jako sokołokształtny bóg nieba ( Harachte, -+ Har- machis, Harmerti), demiurgiczne dziecię wyłaniające się z Lotosu (1 Harpokrates), syn nieba i ziemi ( Haroeris), cudownie poczęty syn – Ozyrysa i Izydy ( Harsiese), dzielny mściciel Ozyrysa i pierwszy ziemski król Egiptu (- Harendotes). Wcieleniem H. był także każdorazowy faraon panujący w ziemskim świecie. Ważnymi obiektami kultu H. były: Behdet, Hierakonpolis, Edfu, Kom Ombo i Junu (Heliopolis).

HORY (gr. orai)

W rei. greckiej 3 córki Zeusa i Temidy, siostry – mojr i – charyt. Ich imiona: Eunomia, Dike i Eirene, znaczą „Praworządność”, „Sprawiedliwość” i „Pokój”. Były one boginiami pór roku i społecznego ładu. W sztuce przedstawiano je jako 3 (w świątyni Demeter i Kory w Megalopolis oraz na tronie Apollona w Amyklaj – tylko 2) młode ładne dziewczęta trzymające w ręku kwiat lub roślinę.
HOSEJN (al-Hosejn) – syn Alego, podobnie jak brat Hasan, uznany za szyickiego męczennika.
HOTEI – bóstwo panteonu japońskiego o charakterze synkretycz- nym, najbardziej popularny z „siedmiu bogów szczęścia” ( shichi- fukujin), opiekun artystów, rzemieślników, kupców i gejsz. W ikonografii przedstawiany jest jako śmiejący się grubas z wystającym, okrągłym brzuchem (stąd nazywany jest także „śmiejącym się Buddą”), niosący na plecach lniany worek (hotei), w którym chowa przeróżne skarby. Niekiedy przenosi w tym worku też dzieci, innym razem worek służy H. do spania. H. został przejęty, podobnie jak Fukurokuju, z mit. chińskiej, gdzie wyobrażany jest w postaci grubego mnicha. Wiele rzeźb folklorystycznych przedstawia H. z wydłużoną i zaokrągloną głową oraz ramionami pokrytymi obszernymi, pomarszczonymi rękawami (symbolika falliczna).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!