HI-NO KAMI

Shintoistyczny bóg ognia (nazwa ogólna). Za boga ognia uznawany jest Kagutsuchi (lub Hi-no kagutsuchi, zwany też Homusubi lub Atago), „Ten, Który Ostro Razi Potęgą Ognia” – syn – Izanagiego i Izanami, przy porodzie którego Izanami doznała straszliwych oparzeń i zmarła. W Japonii wierzy się, że bóg ognia ma naturę demoniczną, jest mściwy i nieprzyjazny ludziom. H. k. jako bóg ognia czczony jest również pod imieniem Kójin. Pod nazwą tą czczone są (szczególnie w zach. Japonii – Chugoku, Shikoku, Kyushu) również inne bóstwa, np. bóstwa ochronne domu czy wioski. Bogu ognia składany jest hołd w licznych świątyniach na terenie całego kraju. Głównym miejscem kultu h. k. jest świątynia Atago w Kioto.

HIOB (hebr. ’Ijjób)

Postać biblijna, główny bohater utworu literackiego o tej nazwie, wzór heroicznego znoszenia niezasłużonych nieszczęść. Żył on w słynącej z mądrych ludzi ziemi Us, na pograniczu Pustyni Arabskiej. Był zamożnym posiadaczem wielkich stad, a także szczęśliwym ojcem licznej rodziny. Odznaczał się prawością i pobożnością. Kiedy Szatan zakwestionował bezinteresowność bogo- bojności H., – Jahwe pozwolił mu go doświadczać. H. stracił kolejno stada, sługi i dzieci, ciało jego pokryło się wrzodami, a żona zaczęła szydzić z jego pobożności. Przyjaciele, którzy przyszli go pocieszyć, przypisywali te nieszczęścia ukrytym grzechom, tak że H. musiał bronić swej niewinności. Za tę postawę H. odzyskał dobre imię, mienie i potomstwo. Historyczność postaci H., różnie interpretowana, schodzi na dalszy plan wobec głównej idei Księgi H. – problemu człowieka niewinnie cierpiącego, sensu cierpienia.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!