HELLEN (gr. Hellen)

Taleton) i składano mu tam krwawe ofiary (m.in. konie). HELLEN (gr. Hellen) – w mit. greckiej heros, od którego imienia nazwano wszystkich Hellenów (Greków). Był synem Deukaliona i Pyrry. Poślubił nimfę górską Orseis, która urodziła mu 3 synów: Dorosa, Ksutosa i Eola. Od nich wywodzą się główne plemiona Hellenów: Dorowie, Eolowie, Jonowie i Achajowie (Ksutos z Kreuzą miał synów Achajosa i łona). H. miał władać w Tesalii w rejonie rzeki Penejos, a więc tam, gdzie osiedlili się po potopie Deukalion i Pyrra. HEMOSU – w mit. koreańskiej syn niebiańskiego cesarza (zob. Hananim). Zstąpiwszy na ziemię w powozie ciągnionym przez 5 smoków, został pierwszym władcą pn. Pujo. Uważano go za ojca i Dzumonga i Heburu, króla wsch. Pujo

HERA (gr. Hera)

Jedna z głównych bogiń greckich, zaliczana do „dwunastki olimpijskiej”. Była córką Kronosa i Rei, a siostrą i zarazem małżonką – Zeusa. Ich noc poślubna miała trwać 300 lat. urodziła Zeusowi 4 dzieci: ■ Hefajstosa, Aresa, Ejlejtyję i Hebe. Ponieważ Zeus nie był zbyt wiernym mężem i często miewał różne romanse, H. urządzała mu gwałtowne sceny zazdrości, a także prześladowała jego kochanki (np. Ino, Latonę, Io) oraz nieślubne dzieci (np. – Dionizosa, Heraklesa). Starożytni ukazują ją jako boginię zazdrosną, gwałtowną i mściwą. Jej małżeństwo było bardzo burzliwe, pełne kłótni i wzajemnych oskarżeń. H. w znacznym stopniu przejęła stary mykeński (lub w ogóle egejski) kult Wielkiej Bogini. Świadczy o tym m.in. podtrzymywanie minojsko-mykeńskiego zwyczaju odtwarzania co roku hieros gamos, czyli świętych zaślubin z Zeusem. H. była królową panteonu, opiekunką małżeństwa, wierności małżeńskiej i kobiet. Opiekowała się też znanymi herosami, jak -+ Jazon, Achilles czy Menelaos. Główne centra kultowe to Herajon koło Argos, Olimpia (gdzie czczono ją wraz z Zeusem) oraz wyspa Samos (gdzie miała się urodzić i gdzie od VI w. p.n.e wznoszono jej wspaniałe świątynie). Poza tym, jako małżonka Zeusa i przez to najważniejsza z bogiń, posiadała wiele sanktuariów: w Atenach, Epidauros, Hermione, Sparcie, Mantinei, Herai, Megalopolis, Koryncie, Platejach, Koronei oraz w miastach italskich (Posejdonia, Sybaris, Metapont, Kroton). Atrybutami H. były: paw, jabłko granatu, lilia i nieśmiertelnik.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!