HEITSI EBIB (khoin „Wielkie Drzewo”)

Główna postać panteonu Hotentotów (Afryka), zwany Khub – „Wódz”. Przodek i stwórca Hotentotów, heros kulturowy, trickster, władca deszczu, patron myśliwych, wojownik. Urodzony przez dziewczynę zapłodnioną źdźbłem trawy, z którą po dorośnięciu kazirodczo się połączył. Był czarownikiem potrafiącym zmieniać własną postać, wskrzeszać umarłych; sam wielokrotnie umierał i zmartwychwstawał. Kopce pokrywające kraj Hotentotów to jego grobowce. Utożsamiany z Tsui-Goab. Zob. też Hisze.

HEKAT (eg. Hkt – „Żaba”)

Egipska żabiokształtna bogini porodów – żeńska odpowiedniczka – Chnuma, czczona szczególnie w mieście Herur. Grecy utożsamili ją z -+ Elejtyją. HEKATE (gr. Hekate) – bogini grecka, wg Hezjoda, córka Asterii i Persesa, którzy byli dziećmi – tytanów. – Zeus dał jej władzę nad losem ziemi i morza. Początkowo była uważana za bóstwo życzliwe ludziom, pomagające im w codziennych trudach. Ingerowała w kwestie sądowe, polityczne i wojenne. Z czasem jednak zaczęto ją uważać za boginię czarów i praktyk magicznych, a także ciemności, świata podziemnego, pokuty i zemsty. Utożsamiano ją z Artemidą, – Persefoną i Selene. W ofierze składano jej placki, jajka, ryby, miód i czarnego psa. Posągi H. wznoszono na rozstajnych drogach, gdyż miejsca te szczególnie sprzyjać miały czarom. Spośród bogów najbardziej czcili H. mieszkańcy wyspy Eginy, a jej misteria (wprowadzone podobno przez – Orfeusza) obchodzili raz do roku. Poza tym świątynia tej bogini znajdowała się też w Argos.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!