HARPIE (gr. harpyiai – „porywaczki”)

W mit. greckiej skrzydlate duchy, córki Taumasa i okeanidy Elektry. Najczęściej wymienia się trzy h.: Aello („Zawierucha”), Okypete („Pędziwiatr”) i Kelajno („Ciemnica”). Imiona te zdradzają ich naturę. Przedstawiano je w postaci uskrzydlonych kobiet lub ptaków z ludzką głową oraz z drapieżnymi szponami. Porywały i dręczyły ludzi. Służyły bogom jako narzędzia kary. HARPOKRATES (eg. Hr p3 hrd – „Horus Dziecię”) – jedna z postaci egipskiego boga Horusa. Przedstawiany z lokiem dziecięcym i palcem na ustach, wyłaniający się z Lotosu, jako dziecię słoneczne, czczony głównie w Edfu. Jest jedną z odmian Haroerisa.

HARSAFES (eg. Hri sf – „Horus z Jeziora”)

Baraniogłowy, wojowniczy bóg egipski czczony od czasów Starego Państwa w Herak- leopolis i utożsamiany później przez Greków z Heraklesem. Egipcjanie uważali go za jedną z postaci Horusa, łącząc go także z Ozyrysem, Ra oraz – Amonem, i zaliczali do grupy stwórców. To właśnie on miał wyłonić się jako dziecię z Lotosu wyrosłego z Jeziora (- Nunu). HARSIESE (eg. Hr s3 lst – „Horus, syn Izydy”) – jedna z postaci egipskiego boga Horusa. Wg mitu ozyriackiego, – Izyda, po zapłodnieniu przez ożywionego -+ Ozyrysa, urodziła syna wśród trzcin nadnilowych i ukrywała go przed zbrodniczym Setem. W czasie gdy pozostawiła H. na chwilę samego, ukąsił go skorpion. Został jednak cudownie uleczony przez matkę.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!