HARAHVATI

Najprawdopod. tak w języku staroperskim nazywa się bogini rzek, która była odpowiednikiem indyjskiej Saraswati. Imię to przetrwało w awestyjskim toponimie Haraxvaiti, gr. Arachosia
oznaczało region we wsch. Iranie z dużą ilością rzek i jezior. HARENDOTES (eg. Hr nd[ti] itf – „Horus mściciel ojca”) – jedna z postaci egipskiego boga Horusa. Gdy H. dorósł, wyruszył na bój ze swym stryjem Setem, aby walczyć o dziedzictwo należne mu po ojcu. Walka trwała 80 lat i obfitowała w wiele epizodów: wyścig kamiennych łodzi, walka bogów przemienionych w hipopotamy, podstępne oślepienie i uleczenie H., uwiedzenie H. przez Seta itp. Przyczyną długo trwającej walki była przychylność, jaką okazywał Setowi (wbrew woli innych członków Enneady) ojciec bogów Ra, pamiętający o zasługach tego wojowniczego boga w czasach walk z Apo- pem. Nareszcie H. oddano władzę nad Egiptem na skutek osobistej interwencji Ozyrysa grożącego gromadzie bogów porwaniem do Świata Zmarłych.

HARMACHIS (eg. Hr m 3ht – „Horus na Horyzoncie”)

Jedna z postaci egipskiego boga – Horusa, a także egipska nazwa Wielkiego Sfinksa z głową króla Chefrena, znajdującego się w Gizie. Wg inskrypcji króla Totmesa IV, H. ukazał mu się we śnie, gdy jako jeden z drugorzędnych synów królewskich odpoczywał w cieniu Sfinksa, i obiecał mu panowanie, w zamian za oczyszczenie posągu z piasku.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!