HAPI (eg. Hpy)

Egipskie bóstwa: 1. personifikacja Nilu – antro- pomorficzne bóstwo przedstawione jako opasły mężczyzna z obwisłymi piersiami i kępą papirusu na głowie. Egipcjanie uważali H. za syna lub jedną z postaci Nunu, oceanu otaczającego ziemię. Ze względu na to, iż całe życie Egiptu zależało od poziomu corocznych wylewów rzeki i ich regularności, H. cieszył się ogromną czcią,
czym świadczą wspaniałe hymny (jeden z nich spolszczył Leopold Staff). Utożsamiano go także z Chnumem; 2. jeden z czterech synów -+ Horusa i – Hathor, czczony w Buto. H. pomagał zmarłemu w podróży do Państwa Umarłych, zajmował się też jego ciałem. Wraz z Neftydą opiekował się jego płucami umieszczonymi w urnie kanopskiej. W Nowym Państwie przedstawiano H. jako człowieka z głową pawiana. Jest też władcą północnej strony świata. Inni trzej synowie Horusa, związani z mumifikacją, to: antropoikefaliczny Imset, opiekun wątroby, władca Południa, szakalogłowy Duamutef, opiekun żołądka, władca Wschodu, i szakalogłowy Kebechensef, opiekun podbrzusza, władca Zachodu. HARACHTE (eg. Hr 3ht – „Horus Horyzontu”) – sokołokształtne egipskie bóstwo nieba utożsamiane z Ra, jako Ra-Harachte, z Haroerisem.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!