HANISZ

Babilońskie bóstwo, towarzyszące wraz z Szullat – Adadowi zsyłającemu ulewną burzę, która spowodowała potop. Według babilońskiego eposu o – Gilgameszu, byli oni jego zwiastunami.
HANNAHANNA (hetyc. „Prababka”, „Starucha”) – w mit. hetyc- kiej dawna wielka bogini-matka. Bohaterka mitu o -+ Telipinu. Jej święty owad i posłaniec – pszczoła – odnalazł i obudził Telipinu, w wyniku czego po licznych perypetiach ostatecznie powrócił on do grona bogów. Przebywała wraz – Istustają i Papają w podziemiu.

HANUMAN, Hanumant (sanskr. Hanuman)

Opisywany w indyjskim eposie Ramajana jeden z wodzów małp pomagających – Ramie w uwolnieniu jego żony z rąk Rawany. Posiadając niezmierzoną siłę możność latania, oddał Ramie niezliczone usługi jako szpieg i wojownik (między innymi zbudował most na Cejlon), za co Rama obdarzył go młodością i nieśmiertelnością. W jednym z epizodów Ramajany H. pokazuje swe serce, w którym ukazuje się Rama. HAOMA (aw. haoma, pers. hom, sans. soma) – święta perska roślina traktowana jako bóstwo (rodzaj muchomora lub dziko rosnącej ruty graveolens), z której przygotowywano podczas zoroastryjskiej liturgii specjalny napój. Zapewniała nieśmiertelność. Z „Drzewa Białej Haomy” pod koniec czasu zostanie sporządzony napój nieśmiertelności, dzięki któremu ludzie odzyskają ciała.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!