HAMADRIADY (gr. hamadryades)

W mit. greckiej nimfy leśne opiekujące się drzewami. Nimfa taka rodziła się wraz z drzewem, strzegła go i ginęła wraz z nim. Stosunkowo często spotykane motywy mitologiczne to prośba h. skierowana do człowieka, aby nie ścinał jej drzewa, oraz kara w wypadku nieposłuchania nimfy.
HAMYC (osetyński Hamyc) – heros osetyński (Kaukaz) z rodu Nartów, bliźniaczy brat – Uryzmaga, ojciec Batradza. Lekkomyślny, lubiący żarty i niezbyt wojowniczy. Dzięki cudownemu zębowi mógł uwieść każdą kobietę. Został zabity przez Buryfarnyga za uwiedzenie mu żony.
HANANIM, Hanyl (kor. „Niebo”) – w mit. koreańskiej uosobienie nieba. Najwyższe bóstwo niebiańskie zwano też m.in. Hwanin i Czhon- dze. HAN XIANGZI – jeden z chińskich nieśmiertelnych ( Ba Xian), który miał się pojawić na ziemi za dynastii Tang. Swoje życie poświęcił alchemii i znalezieniu magicznego eliksiru. Znalazł go, spadając z Brzoskwiniowego Drzewa Nieśmiertelności, w wyniku czego przeszedł transformację i odtąd jako taoistyczny – mędrzec wciąż na nowo się odradza. W sztuce przedstawiany jest z fletem alchemicznym naczyniem do wytopu metali.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!