HAJNE

U Hadzapi (Afryka) personifikacja Księżyca, o żeńskim lub, rzadziej, męskim charakterze. Razem ze Słońcem Iszoko (czasami na jego rozkaz) stworzył świat. Był herosem kulturowym, mocarzem i olbrzymem, wielkim łowcą. Dał Hadzapi antylopy, dzikie owce i nauczył polowania oraz krzesania ognia. Umarł od ukąszenia żmii i po śmierci wstąpił na niebo zmartwychwstały w postaci ciała niebieskiego. HALESUS – heros etruski. Wg jednej wersji, był synem – Neptuna i założycielem królewskiej dynastii miasta Veii, wg innej, synem (lub towarzyszem) Agamemnona. Po śmierci Agamemnona uciekł z Argos do Italii, gdzie założył miasto Falerii i stał się protoplastą Falisków.
HALMANG, Halmoni (kor. „Babka”) – w mit. koreańskiej ol- brzymka-demiurg. Stworzyła wyspę Dzedzu, rzuciwszy w morze garść gliny; z resztek gliny, które strząsnęła z palców, powstały góry. Zamierzała połączyć Dzedzu z lądem stałym, ale, rozgniewana na ludzi, nie dokończyła dzieła.
HALMASUIT – w najstarszej warstwie wierzeń hetyckich jeden z najważniejszych bogów, mieszkający w górach. H. był opiekunem i pomocnikiem króla, władcą gór i świata roślinnego. To on przekazał królowi symbol władzy, powóz hułukanni, używany podczas religijnych obrzędów. Kult H. wyrażał się ofiarami dla symbolizującego go tronu (odmiennego od tronu królewskiego), ktorego H. był personifikacją. Tron ten miał sporządzić bóg Zilipuri. Siedziało się na nim ze skrzyżowanymi nogami, a w późniejszych czasach stawiano na nim specjalne krzesło dla króla. Świętym ptakiem i posłańcem H. był orzeł.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!