HAINUWELE

Bohaterka mitu ludu Wemale z wyspy Ceram (Indonezja), narodzona z kropli krwi myśliwego Amety spadłej na kwiat. Wszystkie wydzieliny jej ciała zmie- niały się w piękne i cenne przedmioty. Kiedy w czasie rytuału maro rozdawała swe wytwory, zazdrośni ludzie zepchnęli ją do przygotowanego wcześniej w miejscu tanecznym dołu i zadeptali. Ameta poćwiartował jej ciało i rozrzucił po polach, ramiona zaś dał bogini śmierci Satene. Z kawałków ciała H. powstały wszystkie rośliny jadalne (- dema), a Satene z zemsty sprawiła, że odtąd ludzie umierają i wędrują do jej królestwa, część z nich zaś stała się zwierzętami.

HAJAWATA, Hiawatha (irokeski Haionhwatha – „Twórca Rzek”)

Legendarny wódz i prorok Irokezów (Ameryka Pn.), uznawany za wcielenie boga rzek Taunjawata. Wystąpił przeciwko waśniom rodowym w plemieniu Onondagów, za co ludożerczy duch Atotarho zabił mu 7 córek. W czasie żałoby i trzydniowej medytacji H. posiadł moc symbolizowaną przez cudowny wampum i spotkał Deganawidę, autora koncepcji zjednoczenia Irokezów. Po ujarzmieniu Atotarho razem z Deganawidą założyli Ligę Irokezów. W poemacie H. Longfellowa Hajawata obdarzony zogtał życiorysem Manaboszo.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!