GULLWEIG (sisl. Gullveig)

W mit. Germanów pn. piękna, lśniąca jak złoto i kochająca złoto wieszczka z rodu wanów, znana też jako Heid („Wiedźma”), uosobienie zła zrodzonego z żądzy posiadania. Podczas wojny z wanami – asowie trzykrotnie palili G. na stosie, a ona za każdym razem się odradzała. Czasem utożsamia się ją z Freyją.

GULSES (hetyc. „Pisarki”)

W mit. hetyckiej boginie (dobre i złe), które na tabliczkach życia zapisują ludzkie przeznaczenie. Opiekują się także człowiekiem od narodzin aż po śmierć. Przypuszcza się, że ich pierwowzorem były huryckie boginie Hudena i Hudelura. GUNNLÓD (sisl. Gunnlódh) – w mit. Germanów pn. dobra i piękna córka Suttunga, strażniczka miodu poezji ukrytego w górze Hnit- bjorg. – Odyn dostał się do tej kryjówki pod postacią węża, uwiódł G., a gdy zakochana olbrzymka pozwoliła mu skosztować strzeżonego trunku, opróżnił wszystkie 3 naczynia, w których miód poezji był przechowywany, i – przyjąwszy postać orła – odleciał do Asgardu, siedziby asów, z bezcennym ładunkiem w swoim wnętrzu. Owocem przygody miłosnej Odyna z G. był Bragi (1).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!