GUCUMATZ (quich. „Pierzasty Wąż”)

W mit. Majów (Quiche) bóstwo akwatyczne, odpowiednik Kukulcana i – Quetzalcoatla. W Popol Vuh (zob. Hunahpu) G. i Huracan stanowią parę stwórców. GUDARZ – bohaterski wódz irański. Przypomina babilońskiego boga nieba Anu staczającego walkę z akwatycznym bóstwem – Kingu.

GUDRUN (sisl. Gudhrún)

W mit. Germanów pn. córka Gjukiego i Grimhild (zob. Gjukungowie). Została żoną Sigurda, który pod wpływem czarodziejskiego napoju, podanego mu przez Grimhild, zapomniał o słowie danym – Brunhildzie. Czarodziejski napój sprawił też, że G. nie pomściła na swych braciach śmierci Sigurda i wyszła za Atlego. Zgotowała natomiast okrutną zemstę Atlemu, gdy ten zabił jej braci; nakarmiła znienawidzonego męża sercami własnych synów z niego zrodzonych (lub napoiła piwem zmieszanym z ich krwią), uświadamiając mu ów fakt przed zadaniem śmiertelnego ciosu i podpaleniem pałacu. Trzecim mężem G. był Jonakr, któremu urodziła 3 synów. Po ich zgonie w osobie G. dopełnił się tragiczny los Gjukungów; jako ostatnia z tego rodu zginęła śmiercią samobójczą. W tradycji południowogermańskiej odpowiada jej Krymhilda (niem. Kri[e]mhild).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!