GOSZURWAN (aw. Geusz Urwań)

W mit. zoroastryjskiej dusza pierwszej krowy. Kiedy atak Arymana niszczy ziemię, dusza pierwszej krowy Gawy wychodzi z ciała, dociera do sfery słońca i skarży się Ahura Mazdzie: „Gdzie jest ten, któremu powierzyłeś opiekę nad światem? Wówczas Ahura Mazda ukazuje jej ducha Zaratusztry i mówi: „Oto opiekun świata”. GRACJE (łac. gratiae) – w rei. rzymskiej boginie wdzięku i radości, odpowiadające greckim – charytom.

GRAINNE (dosł. „Nieprzyjemność”, „Wstręt”)

W mit. irlandzkiej córka Cormaca mac Airt, miała poślubić starego Fionna mac Cumhaill. Podczas uczty wieczornej w przeddzień ślubu próbowała namówić Oisina, aby uchronił ją przed niechcianym związkiem. Gdy on odmówił, zwróciła się do Diarmaida. Specjalnym napojem uśpiła wszystkich, z wyjątkiem Diarmaida, którego zmusiła do ucieczki ze sobą. Po śmierci Diarmaida została żoną Fionna. Imię G. sugeruje, że kiedyś była znana jako obrzydliwa wiedźma, która została przeobrażona w istotę o nieporównywalnej urodzie, dzięki małżeństwu z przeznaczonym jej partnerem.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!