GOIBNIU

W mit. irlandzkiej syn Luga, boski kowal z Tuatha De. Wraz z Creidne i – Luch- taine tworzył triadę bogów-rzemieślników. G. wytwarzał i naprawiał oręża, tak jak i Lug, nosił boską włócznię. W Walii znany jest jako Gofannon. Inną formą jego imienia wydaje się Goban Saor, gdzie saor znaczy „rzemieślnik”. Galijski G. był identyfikowany z rzymskim Wulkanem. GOITOSYROS – w panteonie scytyjskim bóstwo, wedle Herodota (IV, 59), odpowiadające greckiemu Apollonowi.

GORGONY (gr. gorgo)

W mit. greckiej 3 siostry, córki morskich bóstw Forkysa i Keto. Jedna z nich była śmiertelna (Meduza), a pozostałe (Steno i Euryale) – nieśmiertelne. Miały skrzydła, węże wokół głowy i spiżowe szpony u dłoni. Ich wzrok zamieniał w kamień każdego, kto spojrzał im w oczy. Budziły grozę u ludzi i bogów. Jedynie Posejdon odważył się mieć romans z Meduzą, czego efektem były dwa skrzydlate konie, Pegaz i Chryzaor. Meduzę zabił Perseusz, a jej głowę Atena umieściła na swej tarczy – dzięki temu wrogowie kamienieli na sam widok bogini.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!