GLUSKAP (algonkin Glooscap)

Heros kulturowy wsch. Algonkinów (Ameryka Pn.), bliźniak złego Masluma. Stworzył gwiazdy na niebie. On wyprowadził ludzkość z ciała swej zmarłej matki, zmagając się z bratem, dostarczał ludziom zdobyczy kultury, uczył polowania i rybołówstwa, zmniejszył stworzone przez niego potwory do rozmiarów owadów. Sprowadził na północ Lato i sprawił, że jej gorąco roztopiło olbrzyma Zimę. Łódź, którą podróżował po rzekach, stała się wyspą Peree. Zdobył moc wskrzeszania zmarłych. Po dokonaniu swych cudownych dzieł odszedł ze świata, przyrzekając powrót. Mieszka na górze na południowym krańcu ziemi, spełnia życzenia tych, którzy doń docierają. Utożsamia się go z -+ Manaboszo, choć G. występował zawsze w ludzkiej postaci. Por. Tawiskaron.

GOCZIHR (aw. gaociOra – „zawierający nasienie krowy”)

W kosmologii irańskiej „ogon smoka” (być może, węzeł księżycowy), powodujący zaćmienia Słońca i Księżyca. Pod koniec czasu spadnie na ziemię wraz z promieniami Księżyca, rozpuszczając wszystkie metale ziemi. Przez rzekę rozpuszczonego metalu przejdą wszyscy żywi i umarli. Źli zostaną w niej unicestwieni, dobrzy i prawi odzyskają piękne i zdrowe ciało.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!