GISZ

W mit. Kafirów (plemienia Kati) popularny heros i wojownik. Jego małżonką była – Disani. Z postacią G. wiążą się liczne mity, w których występuje jako dzielny wojownik, często pokonujący swoich wrogów z pomocą cudów. Istnieje też wiele mitów ukazujących G. jako dzielnego, lecz niezbyt inteligentnego bohatera. Jego kult był bardzo powszechny wśród Kafirów. Składano mu ofiary z samców zwierząt oraz wykonywano tańce przy gwizdach i biciu w bębny. Zachowały się też ślady o składanych mu ofiarach z ludzi. Choć G. nie jest bogiem, to czasem występuje jako bóg wojny, nazywany (pod islamskimi wpływami) Yazid.

GISZERAMAJRY (orm. „Matki Nocy”)

W mit. ormiańskiej złe nocne wiedźmy uosabiające ciemności. Od dnia powstania świata
z wężami w rękach prześladują Słońce, chcąc je zniszczyć. Wychodzą wieczorem spod gór na ziemię, żeby schwytać Słońce, ale ono wówczas już zachodzi. Gdy zaś rozpoczynają poszukiwania pod ziemią, Słońce wschodzi. Gdyby g. udało się dojrzeć Słońce, wówczas zginęliby wszyscy ludzie, a ziemię pokryłaby ciemność i rozpełzłyby się po niej węże.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!