GIGANCI

W mit. greckiej ród olbrzymów, potomstwo Gai zrodzone z krwi wyciekłej z rany jej małżonka Uranosa. Mieli oni pomścić tytanów, których Zeus zamknął w Tartarze.
Zaatakowali bogów na Olimpie, jednak ci ostatni po długiej walce zwyciężyli. Była to tzw. gigantomachia (walka gigantów z bogami). Pokonani giganci strąceni zostali do Tartaru, a bogowie zaprowadzili ład i porządek w świecie. Najczęściej wymienia się następujących gigantów: Alkyoneusa (pokonał go Herakles wraz z Ateną), Porfyriona (zabił go Zeus wraz z Heraklesem), Efialtesa (zabił go Apollon wraz z Heraklesem), Eurytosa (zabił go Dionizos), Klytiosa (zabiła go – Hekate), Mimasa (pokonał go Hefajstos), Enkeladosa (Atena przycisnęła go wyspą Sycylią), Pallasa (zabiła go Atena), Polybotesa (pokonał go – Posejdon), Hippołytosa (zabił go – Hermes), Grationa (zabiła go Artemida).

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!