GESZTINANA (sumer. „Winorośl Niebios”)

Sumeryjska bogini winorośli, siostra i Dumuziego. W mitach o – Inanie i Dumuzim tłumaczy proroczy sen brata, który zamieniając się w węża i w jastrzębia, chroni się w jej owczarni. Dręczona wymyślnymi torturami nie zdradza go. Kiedy mimo to demony galla odnajdują Dumuziego i uprowadzają go do świata podziemnego, zrozpaczona G. ofiaruje się spędzać tam pół roku zamiast brata. W Lagasz jest żoną Ninigisz- zidy, boga świata podziemnego, występującego pod postacią węża.

GHAUNU (san „Byk Deszczu”)

U Buszmenów (Afryka) władca wód. Mieszka w wodopojach i wszelkich zbiornikach wodnych. Kiedy w postaci byka wychodzi ze swej kryjówki, zaczyna padać deszcz. G. uprowadza kobiety, zmieniając ich dusze w kwiaty wodne lub żaby; porwał też pierwszą gazelę. Burza to walka G. z jego szwagrem
ptakiem Ghagara. GIBIL – sumeryjski bóg ognia i światła, o podwójnym, niszczycielskim i użytecznym, aspekcie. Był synem boga Enki. W panteonie babilońskim odpowiada mu Girra, syn – Ea. Występuje już na liście bogów z Szuruppak (dziś Fara) z XXVI w. p.n.e. Jest pomocnikiem Enki przy zaklęciach. W babilońskim micie o bogu wojny i zarazy i Irra bóg Marduk zwraca się do G„ by ten oczyścił jego insygnia władzy. W Lamentacji nad ruiną Ur G. wzywany jest przez Enlila do pomocy w niszczeniu miasta.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!