GESER

1. legendarny tybetański bohater, którego sława przeniknęła do rytuałów tybetańskiego buddyzmu. Przypuszcza się, że jego legenda związana jest z postacią władcy rzymskiego imperium – Cezara, a samo słowo geser jest zmienionym słowem „cezar”. 2. największy heros ludów mongolskich i tureckich – Syberia i Azja Srodk., (mong. Geser-chan – „Pan-Władca”) bohater Geseriady. Urodzony z nakazu – Buddy jako wcielenie syna Tengri Chormusty pod imieniem Dżoru. Jako dziecko od kolebki walczył z demonami, nawrócił rozbójników na buddyzm, wyrwał pióro ze skrzydła Garu- dy. Z 7 głów zabitego przezeń smoka powstał gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Wygnany przez stryja zemścił się na nim okrutnie. Przy pomocy otrzymanego z niebios konia zwyciężył w zawodach
o rękę Drugmo, zdobył cudowne uzbrojenie i został władcą świata. Walczył z ludożerczym demonem północy Lubsaną, a napój zapomnienia sprawił, że ożenił się z wdową po nim. Tymczasem sąsiedni władca Gurkar porwał Drugmo. G., władający szamańskimi umiejętnościami, magicznym sposobem zabił Gurkara, zdobył też chińską księżniczkę, wyzwolił swą matkę spod władzy Erlika z piekieł i zabił demonicznych władców sąsiednich państw. Potrafił wskrzeszać dawnych bohaterów, by mu pomagali, swych wrogów zabijał, porywając ich dusze. Dlatego jest uważany za ducha opiekuńczego szamanów, pomagającego w podróżach do nieba. Pod koniec życia G. oczyścił się z przelanej krwi, medytując wraz ze swymi bohaterami na górze Margie Pongi, po czym odszedł do nieba. Ponieważ nie udało mu się pokonać całego zła, pewnego dnia może powrócić.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!