GAUNAB (san gau//nab – „Duch”)

Bóstwo ludów khoisańskich: Buszmenów i Hotentotów (Afryka). Wg Hotentotów, G. to kosmiczny adwersarz boga – Tsui Goab w postaci modliszki ( K’aagn), uosabiający nieszczęścia, huragany, głód, koszmary senne i śmierć. Wysysa życie z umierających. Jego słudzy to źli czarownicy. Wg Buszmenów, G. to Wielki Przodek, władca zaświatów i dusz zmarłych, także wszechwiedzący opiekun lasów. GAWA (aw. Gawa) – w mit. perskiej pierwsza krowa, prototyp wszystkich zwierząt; po śmierci z jej ciała wyrasta 12 roślin leczniczych. Zob. też Goszurwan. GAWAIN – w mit. walijskiej syn Morgan le Fray, siostrzeniec króla Artura. Był jednym z Rycerzy Okrągłego Stołu, przestrzegającym zasad tego kręgu. Jest bohaterem utworu Sir Gawain and The Green Knight („Sir Gawain i Zielony Rycerz”, zob. Cu Roi). Początkowo G. musiał mieć powiązania solarne, ponieważ w południe przybywało mu sił, a potem stopniowo mu ich ubywało.

GEB (eg. Gb – „Ziemia”?)

Egipski antropomorficzny bóg ziemi w teologii heliopolitańskiej, syn Szu i Tefnut, małżonek bogini nieba – Nut i ojciec Ozyrysa, Haroerisa, – Seta, Izydy i Neftydy. W ikonografii G. ukazywany jako czarny, nagi, leżący mężczyzna, nad którym unosi się kobieta z ciałem ozdobionym gwiazdami (Nut). Czczono go w Junu (Heliopolis) razem z innymi bóstwami wchodzącymi w skład Enneady.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!