GALAHAD

W mit. walijskiej syn Lancelota i Elaine, strażniczki Graala, córki króla Pellama (Pellesa). G. był rycerzem Okrągłego Stołu o najczystszym sercu, dlatego też jemu udało się odnaleźć Graala i odgadnąć jego tajemnicę, po czym umarł. GALLA – w mit. sumeryjsko-akadyjskiej złe demony na usługach -+ Ereszkigal, bogini podziemnego świata. Są to istoty, które nie znają pokarmu ani wody, których nie można ubłagać ofiarami z zakrapianej mąki, nie przynoszą rozkoszy kobietom, nie całują dzieci, porywają synka ojcom, a synową teściom. W micie o Inanie i Dumuzim opowiada się, jak pochwyciły Inanę i zawiodły ją do podziemi, otaczały Inanę po wyjściu z podziemi, czyhając na napotykane bóstwa, by je pojmać. Skutecznie też tropiły Dumuziego kilkakrotnie zmieniającego postać, aż go wreszcie dopadły i rozdarły.

GALTXAGORRI

W mit. Basków demon w postaci małego człowieczka, przyjazny dla ludzi. GANDHARWOWIE (sanskr. Gandharva) – w mit. indyjskiej boscy muzycy i śpiewacy, przygotowujący napój – somę dla bogów, znawcy boskich tajemnic, ich żonami i kochankami są niebiańskie nimfy Apsary. Większość źródeł podaje, że podchodzą od – Brahmy. Nazwa G. skojarzona jest ze słowem gandha – „zapach”: legendy mówią, że żywią się zapachami. Wg Atharwa Wedy, jest ich 6333, a przewodzi im Czitraratha, Wisznu Purana zaś opowiada o ich walce z wężowymi bóstwami – Nagami, podczas której bronili swych wspaniałych „latających miast”.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!