GAJA (gr. Gaia)

W rei. greckiej bogini uosabiająca Matkę-Ziemię. Wg Hezjoda, wyłoniła się z – Chaosu i wydała na świat Uranosa (Niebo) i Pontosa (Morze). Ze związku z Uranosem urodziła 6 tytanów oraz 6 tytanid (zob. tytani). G. pomogła synowi – Kro- nosowi zdobyć władzę nad światem, a córce Rei – ocalić Zeusa. Boginię tę czczono jako dawczynię życia i przyczynę wegetacji. Poza tym znała wszystkie tajemnice przeznaczenia i z tego względu posiadała wiele starych wyroczni (m.in. Delfy). Ośrodki kultu G. znajdowały się w Atenach, Dodonie, Sparcie oraz nad rzeką Kratis koło Aj gaj. Z czasem kult bogini został wyparty przez Demeter. GAJOMART, Kajomars (aw. gayô mareta – „żywy śmiertelny”)
w mit. perskiej prototyp pierwszego człowieka, (przypomina nasienie: ma wzrost równy szerokości, etc.), stworzony przez samego Ahura Mazdę ze złota, błyszczy jak słońce. Kiedy umiera (w 30 lat po ataku – Arymana), z jego nasienia ukrytego w ziemi powstają metale oraz (po 40 latach) wyrasta pierwsza ludzka para Maszya i Maszyanag.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!