FUXI

Jeden z legendarnych herosów, którzy stworzyli cywilizację chińską. Zszedł na ziemię po stojącym w cudownej krainie Wyniosłym Drzewie, które było jednym z elementów łączących ziemię z niebem
i po którym wiele bóstw oraz herosów wędrowało tam i z powrotem. Stworzył pismo (ukazał mu się wynurzający się z Żółtej Rzeki smok z grzbietem pokrytym znakami pisma) i przekazał je ludziom. Jest również uważany za twórcę 8 trygramów (bagua), czyli systemu linii ciągłych iyang) i przerywanych (y/n), które po ułożeniu ich w trójkowe układy stały się podstawą najważniejszej wróżebno-mądrościowej księgi Chin – Księgi Przemian (Yijing). F. wynalazł trygramy, kontemplując obrazy na niebie i zjawiska na ziemi. Zawarta w księdze wiedza dotyczy wielkich cykli przemian kosmosu i stanowi podstawę chińskiej kultury, taką jak Biblia w kulturze zach. F., czerpiąc idee z obrazów tej księgi, uporządkował całą chińską cywilizację. Wprowadził instytucję małżeństwa i związany z nią obyczaj obdarowywania się prezentami z tej okazji, nauczył ludzi pasterstwa, łowienia ryb, wzniecania ognia za pomocą patyka i kawałka drewna (inne mity w tej ostatniej roli widzą Huangdiego), kazał ludziom, by przynieśli, co kto ma do wymiany, w jedno miejsce i tak założył pierwszy targ. Miał być synem Leikonga („Boga Gromu”) poczętym, gdy jego matka nastąpiła na ślad boga pozostawiony na ziemi. Stąd w ikonografii bywa przedstawiany jako wąż lub smok – to po ojcu – o ludzkiej twarzy, który, choć niepodobny do człowieka, miał cnotę mędrca porządkującego sprawy i rzeczy światowe zgodnie z charakterystycznymi rysami nadchodzących czasów.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!