FUDÓ-MYÓÓ

Bóstwo panteonu buddyzmu japońskiego, najważniejszy z „Pięciu Wielkich Królów Wiedzy” (jap. godai-mydo). Jako odpowiednik buddy Dainichi-nyorai F. był w Japonii od dawna przedmiotem gorliwej wiary. Tradycyjnie na wizerunkach przedstawiany jest jako przysadzisty mężczyzna, o młodzieńczym niebieskawoczar- nym ciele, ale w ikonografii zdarzają się też przypadki „żółtego F.” czy też „czerwonego F.” Najczęściej ma muskulaturę twarzy ekstremalnie napiętą, widoczne kły zaciśnięte są na wargach, jedno oko jest szeroko otwarte, wytpzeszczone, drugie przymknięte – to wszystko nadaje groźny i przerażający wyraz twarzy króla. W prawej ręce F. trzyma miecz płomieni, a w lewej pętle – symbole unieszkodliwienia lub pokonania zła. Król stoi, klęczy łub siedzi na skale. Za postacią F„ w tle, znajduje się przeważnie aura płomieni – symbol oświecenia. Wszystkie te atrybuty opisują silną i odważną naturę, dzięki której król obdarzać ma stworzenia niezachwianym zdecydowaniem. Stąd F. patronuje wszelkim przedsięwzięciom, które wymagają niezłomnej siły woli; oprócz tego jest on patronem nieugiętej wiary i ascezy. Dzięki nadprzyrodzonej sile uważany jest za szczególnie pomocne i skuteczne bóstwo, przywoływane w różnego rodzaju niebezpiecznych sytuacjach, w razie zagrożenia zarazą czy w kataklizmach. Talizmany z imieniem
zabezpieczać mają przed kradzieżą, wypadkami i pożarem. Najsłynniejsza świątynia poświęcona F. należy do sekty shingon i znajduje się w Narita, na wschód od Tokio.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!