FJÓRGYN(N) (sisl. od ie. perk“-, por. Perkunas)

W mit. Germanów pn. matka – Thora, utożsamiana z Jórd. Imię F. nosił także – Odyn, który uchodził za ojca Thora. Jest wielce prawdopodobne, że pierwotnie istniały 2 bóstwa o imieniu F., męskie i żeńskie, i że Thor był synem tej pary. Gdy Odyn przejął funkcję najwyższego boga, wchłonął F. męskiego, a rola F. żeńskiej przypadła jednej z jego kochanek.

FLORA

Staroitalska bogini, czczona początkowo głównie w Italii środk. (przez Osków i Sabinów), potem także bogini rzymska. Była opiekunką wiosny, kwiatów i roślin. Z tego względu Sabinowie poświęcili jej miesiąc odpowiadający w kalendarzu rzymskim kwietniowi. W Rzymie miała świątynię na Kwirynale oraz w pobliżu Circus Maximus. W 241 r. p.n.e. ustanowiono święto ku jej czci, Floralia lub Ludi Florales. Obchodzono je od 28 kwietnia do 3 maja, a połączone było z igrzyskami, przedstawieniami scenicznymi i zabawami ludowymi o dużej swobodzie obyczajowej. F. miała w Rzymie własnego kapłana, jednego z 12 mniejszych flaminów.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!