EUMOLPOS

W mit. greckiej syn Posejdona i Chione (córka Boreasza i Orejtyi). Jako król Tracji, wziął udział w wojnie między Atenami i Eleuzis. Został jednak przez Ateńczyków pokonany i zginął w bitwie. Z imieniem E. wiąże się ustanowienie misteriów eleu- zyńskich. Od niego też pochodzić miał kapłański ród Eumolpidów, a od jego syna (Keryksa) kapłański ród Keryków. Oba te rody pełniły ważne funkcje w eleuzyńskim kulcie Demeter. W homeryckim Hymnie do Demeter E. wymieniony jest obok Triptolemosa i Keleosa jako jeden z wtajemniczonych przez boginię w przebieg misteriów.
EUROS – w rei. greckiej syn Eos i Astrajosa (lub Tyfona). Jeden z czterech głównych wiatrów: południowo-zachodni, silny i suchy. Zob też Boreasz, Notos, – Zefir. EURYNOME (gr. Eurynome) – w rei. greckiej bogini należąca do pokolenia tytanów: była córką Okeanosa i Tethys. Ze związku z Zeusem urodziła charyty oraz boga rzeki Asopos. Była bóstwem związanym z morzem. Wg Iliady, zaopiekowała się (wraz z Tetydą) wyrzuconym z Olimpu Hefajstosem. Wiadomo o jednej świątyni E. – znajdowała się koło Figalii (pd.-zach. Arkadia) nad rzeką Neda.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!