ER-SOGOTOCH

U Jakutów (Syberia) pierwszy człowiek utożsamiany z herosem Ellejem. Zrodzony z drzewa kosmicznego od bogów otrzymał w darze konia i zbroję, potem zaś bydło i tabun koni. Gwałtowny i nieodpowiedzialny, potężny i silny, jego słowa huczały gromem, spojrzenia to błyskawice. Przybierał postać czarnego wilka, dzięcioła, pstrego byka. Walczył z – abaasami we wszystkich światach.

ERUAND I ERUAZ

W mit. ormiańskiej kulturowi herosi-bliź- niacy ogromnego wzrostu, urodzeni ze związku niewiasty z królewskiego rodu z bykiem. Eruand został królem Armenii i zbudował stolicę i świątynię, w której jego brat Euraz został najwyższym kapłanem. Eruand posiadał magiczną moc spojrzenia („złe oko”), którym potrafił rozbijać granitowe głazy. W niektórych mitach Eruand występuje jako dobry władca, w innych jest złym wiszapem, którego w mętnych wodach rzek uwięziły kadże. ERYNIE (gr. erinyes) – w rei. greckiej boginie zemsty zrodzone z krwi okaleczonego Uranosa. Najczęściej wymieniano 3: Alekto, Tejsifone i Megerę. Prześladowały przestępców, zwłaszcza zabójców, zadając im rozliczne męki i doprowadzając do szaleństwa. Były strażniczkami społecznego ładu. Zob. też – furie.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!