ENMERKAR

Drugi sumeryjski władca I dynastii miasta Uruk. Lista królów z XXI w. p.n.e. przypisuje mu zbudowanie Uruk, a jego ojca Meszkiaggaszera uważa za syna boga Utu. E. miał panować 420 lat. Jest bohaterem kilku eposów opowiadających o jego walkach z władcą miasta Aratty.
ENNEADA (eg. Psdt Ntrw – „Dziewiątka Bogów”) – w starożytnym Egipcie zespół głównych bóstw demiurgów kierujących losami świata wywodzących się z Junu (Heliopolis): Ra, – Szu, – Tefnut, Geb, Nut, Ozyrys, Izyda, – Set, Neftyda. Do bóstw tych zaliczano także: – Horusa, oraz dodatkowo Thota, – Neith i Hathor. ENTEN – sumeryjskie bóstwo opiekujące się przyrodą w ciągu zimy. Enlil powierzył mu nadzór nad kanałami, uczynił go rolnikiem bogów. Pomnaża on gospodarstwa i trzody, zapełnia spichrze. ofiaruje Enlilowi drzewa, ryby, metale, kruszce i kamienie. Poemat Emesz i Enten przedstawia jego spór z bratem -+ Emęszem (latem) o pierwszeństwo, który Enlil rozstrzyga na korzyść E.

ENYO (gr. Enyo)

Grecka bogini wojny, związana z Aresem (jako jego matka, córka lub siostra). W Iliadzie występuje jako bóstwo samodzielne. Później jest coraz bardziej wypierana przez Aresa. Dlatego jej posągi znajdowały się w świątyniach tego boga (np. w Atenach). Zob. też Bellona.

Znalazłeś się tutaj dzięki współpracy z poniższym serwisem:

Jestem nauczycielem z długoletnim stażem prowadzenie tego bloga to moja pasja, bardzo to się cieszę, ze trafiłeś na ten serwis, podzielę się z Tobą moją wiedzą dotyczącą świata nauki. Zapraszam do czytania!
error: Content is protected !!